Direksiyon Kutusu Değişimi ve Sonrası

Araçlarda viraj alırken dengesizlik yaşanması, direksiyon kutusunun yağ sızdırması ya da araçta yön değiştirirken çeşitli seslerden meydana çıkması gibi problemlerden dolayı direksiyon kutusunun değiştirilmesi gerekir. Bu değişim işlemi için öncelikle egzoz sökülür ve bir ucu da tekerleğe bağlı olan direksiyon kutusu değiştirilir. Bu değişimden sonra çeşitli kontroller yapılarak test edilir ve aracın sürüş güvenliği sağlanır.

Direksiyon Kutusu Değişimi Ne Kadar Sürer?

Direksiyon kutusunun değişiminde öncelikle ilgili parçaların sökülerek hangi bölgelerde ne kadar hasarın olduğu tespit edilmelidir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hasarın büyüklüğü, değiştirilecek olan parçaların sayısı, durumun acil olup olmaması ve direksiyon kutusu değişimi yaptıracağınız yerin yoğunluğuna bağlı olarak değişim süresi farklılık gösterir.

Direksiyon Kutusu Değişmiş Araç Alınır mı?

Direksiyon kutusu çalışma prensibi olarak araçtaki en önemli kontrol mekanizmalarından biridir. Bu nedenle araç alacağınız zaman bu mekanizmanın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığına dikkat etmeniz gerekir. Arızası giderilen, parçaları değiştirilmiş, tamir edilmiş ve sorunsuz bir şekilde çalışan direksiyon kutusu araca sürüş güvenliği kazandıracaktır. Dolayısıyla arızası giderilen ve direksiyon kutusu değişmiş araçların alınmasında herhangi bir sorun yoktur.

Direksiyon Kutusu Garantiye Girer mi?

Direksiyon kutusunun garantiye girip girmeyeceği aracı satın alacağınız kişi ya da kurumlar ve sizin aranızda yapılacak olan satış sözleşmesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Aracın markası, modeli, çıkma yılı, ikinci el olup olmadığı ve diğer benzeri faktörler direksiyon kutusunun garantiye girip girmediği konusunu etkiler. Dolayısıyla bu konuda daha iyi bilgi alabilmek için ilgili kişiler ile görüşmeniz tavsiye edilir.